Wycieczka do Grecji? Czemu nie!

Z Mega-Wakcje podróż do starożytnej Hellady jest pełna emocji, zapraszamy do rezerwacji.

Grecja

Znaczenie turystyki w gospodarce państwa- ważniejsze obiekty turystyczne:
Grecja jest krajem, gdzie zabytki najwyższej klasy można spotkać na każdym kroku. W Atenach warto zobaczyć m.in. Akropol z Partenonem, teatr Dionizosa, muzea, na Peloponezie Bramę Lwic w Mykenach, teatr w Epidauros, grób Agamemnona, na przylądku Sunion świątynię Posejdona, w Koryncie- stary Korynt i Kanał Koryncki.

Państwo w Europie, na Półwyspie Bałkańskim, nad morzami: Jońskim, Egejskim, Kreteńskim, Śródziemnym.
Sąsiadami Grecji są: Albania, Macedonia, Bułgaria, Turcja. Góry zajmują 80 procent powierzchni Grecji. W części północno- zachodniej wznoszą się góry Pindos, będące odgałęzieniem Gór Dynarskich, na północnym wschodzie zaś stare masywy z najwyższym szczytem w kraju- Olimpem (2917 m n.p.m.). Na południu leży półwysep Peloponez, łączący się wąskim przesmykiem z lądem. Na Peloponezie znajduje się Masyw Achajski będący przedłużeniem gór Pindos. 20 procent powierzchni przypada na wyspy. Są to m.in.: kreta, Eubeja, Rodos, Cyklady, Sporady Północne, Sporady Południowe, Wyspy Jońskie. Na silnie rozczłonkowanych wybrzeżach ciągną się wąskie pasy nizin. Niziny Tesalska i Salonicka występują w części środkowej i wschodniej. Grecja leży w strefie aktywnej sejsmicznie.

W Grecji panuje klimat śródziemnomorski z gorącym, suchym latem i chłodną, wilgotną zimą, ale na północy kraju klimat posiada pewne cechy kontynentalne- gorące lata, więcej opadów i chłodniejsze zimy. Średnie temperatury w Atenach wynoszą 28C w lipcu i 10C w styczniu, zaś roczna ilość opadów sięga około 40 cm. Trzy naprawdę suche miesiące przypadają w lato. Położone na północy Saloniki mają następujące średnie temperatury: 26C w lipcu i 5C w styczniu; roczna ilość opadów- niemal 50 cm. Najwięcej opadów występuje na zachodzie, w górach, (prawie 1500 mm rocznie) i na Wyspie Korfu (miejscami 1300 mm rocznie). Śnieg pada na północy kraju, w górach.

Głównym bogactwem mineralnym są boksyty, wydobywane w górach wzdłuż Zatoki Korynckiej; produkcja (2,5 mln t — 1990) zmniejsza się w związku z dużymi kosztami wydobycia (kopalnie głębinowe); wydobywa się także rudy żelaza (Kreta, Macedonia, wyspa Thasos), rudy cynku i ołowiu (Attyka), chromu, manganu i niklu; sól kamienna jest odparowywana z wody morskiej; jedyną bazą energetyki są złoża węgla brunatnego (Ptolemais, Eubeja; produkcja 1990 — 52 mln t); 94% energii elektrycznej wytwarzają elektrownie cieplne (opalane węglem brunatnym lub importowanym mazutem), a 6% — elektrownie wodne (największe Kremasta i Kastrakion w Etolii); produkcja energii elektrycznej na 1 mieszkańca wynosi 3480 kW·h (1990).
Znaczną część przemysłu greckiego stanowi przemysł stoczniowy i produkcja związana z rolnictwem. Od początku lat 60. nastąpił poważny rozwój przemysłu chemicznego, tekstylnego i metalowego. Centrum petrochemii w mieście Diavata i Elevsis z huta stali rozwinęły się dzięki bliskości Aten i Salonik, dwóch największych ośrodków przemysłowych. Przetwórstwo mąki, tytoń, bawełna, oliwa z oliwek i suszenie owoców to działy przemysłu rolniczego rozwijające się na najmniej zasobnych terenach. Rozwój turystyki pomógł w stworzeniu przemysłu dóbr konsumpcyjnych. Wyrób koronek, garncarstwa, tekstylia i wyroby alabastrowe to gałęzie przemysłu rozwijające się od niedawna.
Rolnictwo jest podstawowym działem gospodarki na terenie niemal całego kraju i około 25 % ludności czynnej zawodowo jest zatrudnione w rolnictwie. Jeszcze w latach 60. przeszło połowa ludności pracującej zajmowała się rolnictwem. 30 % ziemi jest wykorzystywane jako tereny uprawne, a 40 % jako pastwiska. Podstawowe zboża to pszenica, dojrzewająca w zimie i wykorzystująca zimowe opady deszczu. Uprawia się również buraki cukrowe i ziemniaki, a na terenach wilgotniejszych- ryż. Ważnym źródłem dochodu są zbiory tytoniu, bawełny, winogron i oliwek. Winogrona są uprawiane głównie na południu, a tytoń na północy; gaje oliwkowe zajmują ogromne obszary kraju. Grecja jest trzecim na świecie producentem oliwy z oliwek. Niebagatelne znaczenie mają również uprawy pomarańczy, cytryn i mandarynek. Owce i kozy hodowane wszędzie tam, gdzie istnieją dla nich dogodne warunki. 20 % obszaru kraju pokrywają lasy.

TOP

Zajrzyj na nasz fanpage i instagram, polub nas!

Facebook
Instagram