Wycieczka do Turcji? Czemu nie!

Z Mega-Wakcje podróż do Turcji jest pełna emocji, zapraszamy do rezerwacji.

Turcja

Na świecie istnieje bardzo wiele krajów chętnie i często odwiedzanych przez turystów. Niewątpliwie do grupy najatrakcyjniejszych państw świata zaliczyć należy Turcję - kraj o bardzo ciekawym usytuowaniu oraz znacznej różnorodności środowiska przyrodniczego. Bardzo duży wpływ na atrakcyjność turystyczną tego kraju ma ciepły śródziemnomorski klimat oraz fakt, ze obszar ten oblewany jest przez wody trzech mórz: Morza Śródziemnego, Morza Marmara oraz Morza Czarnego.

Najczęściej odwiedzanym rejonem Turcji jest północno- zachodnia część kraju obejmująca Trację (położona jeszcze na kontynencie europejskim), Morze Marmara, Stambuł i Bursę.

Osoby zainteresowane historią oraz architekturą z pewnością nie ominą Stambułu- najbogatszego w zabytki i najsławniejszego miasta Turcji położonego na granicy Europy i Azji. Z racji swego położenia łączy on w sobie cechy europejskie i bliskowschodnie, a to wymieszanie kultur sprawia, że posiada on jedyny, niespotykany nigdzie indziej klimat. Historia miasta sięga VII wieku przed naszą erą. Wówczas miasto założone zostało przez Greków i pierwotnie nosiło nazwę Bizancjum. Z końcem XV wieku naszej ery przypadła mu zaszczytna funkcja stolicy imperium osmańskiego, którą miasto dzierżyło aż do roku 1923.

W dawnej stolicy urzekają turystów nie tylko zabytkowe budowle, ale także samo usytuowanie miasta po obu stronach cieśniny Bosfor. Cieśnina na przecina miasto na dwie różniące się od siebie części; zachodni Stambuł (położony na kontynencie europejskim) stanowi faktyczne centrum miasta- tak historyczne jak i współczesne. Najważniejszymi zabytkami tej części są: akwedukty z IV wieku n.e., Hagia Sophia (będąca pierwotnie świątynią chrześcijańską, później meczetem, a obecnie stanowiąca muzeum), Topkapi Sarayi (siedziba sułtanów tureckich wzniesiona w XV wieku n. e), Meczet Błękitny (słynący z tego, ze jako jedyny na świecie posiada sześć minaretów), Wielki Bazar (powstały w XV wieku, ale funkcjonujący do dnia dzisiejszego). Wschodnia cześć miasta nie oferuje turystom tak znakomitych atrakcji i pełni przede wszystkim funkcje mieszkalne.

Innym często odwiedzanym miastem tego regionu Turcji jest Bursa, której historia sięga II wieku p. n. e. Atrakcyjność tego miasta wynika po pierwsze z bogactwa zabytkowych budowli (meczetów, mostów, grobowców), a po drugie z faktu, że jest ono uzdrowiskiem. Dodatkowo należy wspomnieć, ze Bursa usytuowana jest w pobliżu gór Uludag, będących głównym ośrodkiem narciarskim w kraju. W niewielkiej odległości od omawianych miast znajduje się uwieczniona przez Homera Troja. Miejscowość ta, w której archeolodzy odkryli aż dziewięć poziomów wykopaliskowych (najstarszy z III tysiąclecia przed Chrystusem) jest bardzo licznie odwiedzana przez turystów stanowiąc żelazny punkt wszystkich wycieczek zorganizowanych do Turcji. Omawiana cześć Turcji słynie nie tylko z przepięknych zabytków architektury i bogactwa historycznego, ale również kąpielisk nadmorskich, które corocznie w okresie letnim wypełniają się plażowiczami. Do najsławniejszych miejscowości tego typu należą: Yalova, Erdek, Gemlik, Canakkale. Posuwając się dalej na południe wzdłuż wybrzeży morskich turyści natrafiają na kolejne atrakcje Turcji. Są nimi miasta o bardzo długiej historii, która pozostawiła swój ślad w postaci greckich oraz rzymskich zabytków. Na uwagę zasługują zwłaszcza takie ośrodki jak: Bergama, Efez, Izmir oraz Milet. Obecnie większość zabytków znajduje się w częściowej lub całkowitej ruinie i tylko wyobraźnia podpowiada jak wyglądały one w czasach swojej świetności. Do innych ważnych miast tego rejonu bezwzględnie zaliczyć trzeba takie miasta jak: Priena, Didyma, Afrodyzja, Bodrum (dawne Halikarnas). W każdym z nich odwiedzający natknie się na pozostałości jakiejś starożytnej budowli: teatru, term, świątyni itp.

Bardzo dużą atrakcją zachodniej części Turcji jest Pamukkale. Największą atrakcją Pamukkale, a jednocześnie magnesem przyciągającym corocznie rzesze turystów są trawertyny uformowane z wapienia, które już z daleka zaznaczają się w terenie. Te białe kaskady uformowane zostały na zboczach góry Cal. Spływające po zboczach gorące wody, których temperatura przekracza 35oC zawierają bardzo dużo związków wapnia, który wytrąca się i osadza w postaci białego kalcytowego nalotu. Proces ten trwa nieprzerwanie od tysięcy lat. Na zboczu obserwuje się naprzemiennie występujące stalaktyty oraz płytkie baseny wypełnione wodą. Cały system zasilany jest przez szereg źródeł, w których lecznicze właściwości wierzono już w czasach starożytnych. Aby ułatwić korzystanie z dobroczynnego działania tutejszych wód w II wieku p.n.e. zbudowano tu uzdrowisko oraz miasto Hierapolis, do którego przybywali licznie wysoko urodzeni kuracjusze. Do dziś zachowały się ruiny budowli rzymskich, w tym świątyń, term, nekropolii oraz amfiteatru. Ten ostatni mogący pomieścić około 7tys. osób został odrestaurowany w czasach współczesnych.

W drugiej połowie XX wieku Pamukkale stały się bardzo popularne; zbudowana tu została baza turystyczna, która każdego roku pozostaje do dyspozycji przyjezdnych. Potwierdzeniem wyjątkowości Pamukkale było wpisanie tego miejsca na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Z innych atrakcji przyrodniczych Turcji wymienić trzeba Kapadocję. Region ten dla osób odwiedzających go po raz pierwszy kojarzy się ze światem bajek. Na stosunkowo niewielkiej powierzchni odsłaniają się niezwykłe formy skalne, które uformowane zostały w tufie wulkanicznym. Formy te o przybierające postać wież, stożków i jaskiń przystosowane zostały przez miejscową ludność i przekształcone w pomieszczenia mieszkalne. Do dnia dzisiejszego część tych niezwykłych domów pozostaje zamieszała. Co więcej, niektóre z nich pełnią obecnie funkcję hoteli, co stanowi dodatkową atrakcję dla przyjezdnych.

Corocznie najwięcej turystów przybywających do Turcji odwiedza stołeczną Ankarę, miasto to także cieszy się bardzo długą historią sięgającą czasów starożytnych. Funkcję stolicy pełni ona jednak dopiero od 1923 roku. Za największe atrakcje miasta uważa się: świątynia Augusta, pozostałości łaźni rzymskich, kolumna Juliana, Mauzoleum Ataturka, Muzeum Starożytnych Cywilizacji oraz liczne meczety.

Turcja jest krajem, w którym starożytność przeplata się ze współczesnością, a kultura europejska z wpływami wschodnimi. Być może to właśnie dzięki tej niezwykłej mieszance Turcja jest tak niezwykła i posiada urok, który przyciągająca co roku miliony turystów z całego świata.

TOP

Zajrzyj na nasz fanpage i instagram, polub nas!

Facebook
Instagram